Mazlíček nebo parazit

Ačkoliv je potkán vnímán jako parazit, mnoho lidí chová potkany také jako domácí mazlíčky. Stejně tak jako většina savců, tak i potkani jsou přítulní a mají rádi lidskou společnost. Jsou chováni především díky své vysoké inteligenci, lze je naučit mnoha zajímavým kouskům.

Mnozí je ovšem jako mazlíčky nevítají a to v případě, že je nenapadne domácí potkan, ale potkani přímo z ulice. Díky své vysoké inteligenci se potkani dokáží dostat úplně všude, skrze kanalizaci dokáží procestovat i celé město, dokáží se živit vším, rádi vyhledávají i lidské příbytky. Pokud se potkani dostanou do domu, tak je těžké je likvidovat, jsou velmi odolní vůču mnoha jedům.

Rozmnožování potkanů

Potkani se velmi rychle rozmnožují a velmi složitě zabíjí, to je jeden z důvodů, proč vznikají jejich obří kolonie. Potkani se množí neskutečnou rychlostí. Samice se může během šestihodinového období plodnosti spářit až s 500 samci, toto období má za rok 15krát. Páří se od věku tří měsíců až do smrti, umírají ve věku kolem tří let. V zajetí žijí ovšem 4 roky i déle. Potkaní pár dokáže přivést na svět až 2000 mláďat.

Odolnost potkanů

Jak již bylo řečeno, tak potkani se kdejakého jedu nezaleknou, ale i některé jedy jsou na ně velmi účinné, používají se dokonce i pasti na potkany. Potkan dokáže vydržet plavat ve vodě až tři dny v kuse a vydrží pád z výšky 15 metrů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>